Wednesday, September 24, 2008

A True Couponing Newbie

Well I have to admit that I've gotten hooked on couponing, probably because of the influence of some new friends :) A couple of days a week I'll check sale flyers online, print off coupons and now load coupons onto my Kroger card!!!

Last week I went to Kroger and did a great job with sticking to the sales and using my coupons:) I spent the same amount I saved!!! So cut my grocery bill in half (at least at Kroger).

Last night I tried out my new couponing skills again at Kroger and Food Lion!! I also picked up basic needs at Kroger that were not on-sale because it was late and I didn't want to go to WalMart... so my status weren't the greatest.... At Kroger, I spent a little over $60 and saved (coupons and sales) $40!! pretty good considering I got over 12 pounds of meat and that I'm just learning and stocking up my coupons ;)

So here's my YAY! and my Duh!! for my second week couponing:

YAY! - So we drink soymilk by the gallons.... and I found some GREAT soymilk coupons online a couple of weeks ago. With Kroger's sale and my coupons, I got two half gallons of soymilk for .99 each... a gallon of soymilk for $2.10 including tax!!

Duh!! - One of my main buys at Kroger was their generic cereal... 6 for $10.00 and an extra $4 off if you bought six. So I stocked up and then thought I should buy some granola bars so I put a box back.... then I realized all the granola bars had milk in them so I left the cereal aisle.... I didn't realize until I got home that I only got 5 boxes!!!!! Grrr... like loosing $3!!!

What can I say??? I'm a true couponing newbie!!

5 comments:

Stacey said...

I'm always amazed at the awesome coupon deals in the US. Here in Canada those are much harder to come by. Also, all the talk of CVS is sooo not fair!!

How much does the average week of groceries cost you?

3 for Me! said...

ohh goodness... an average week is too much... mind boggling since 6 years ago when we got married I could get a weeks worth of groceries for about $60.

But inflation, 3 extra mouths to feed and fewer choices of grocery stores that are close ( I have to drive 45 minutes to get to Kroger)... it's probably $100- $120+.. and we pay atleast close to $12 a week in soymilk alone!!

grammie said...

Wow!! I'm impressed!! Too bad about the 5 boxes instead of 6. Oh well. I guess you just have to stick to the game plan. And not let granola bars distract you.

Stacey said...

OK, so now I don't feel so bad. I do all my shopping for the week at one time, in one store that is a 2 minute drive away. I spend between $75- $100 each week. It is a Co-op, so we get equity cheques back each year too.

Do you not have a grocery store closer? If you have to drive so far, it might not be saving you too much.

3 for Me! said...

Well I usually only go to Krpger when I'm in town... doctor's appts or tux measurements (like this week)!! But I have to drive almost 20 minutes for my usual grocery store... :)